Bonsaje jsou v posledních letech velice atraktivní záležitostí, a to nejen díky své roztomilé velikosti, ale i proto, že se s ní její majitel může kreativně realizovat, vzhledem k tomu, že existuje velké množství stylů, do kterých se dá bonsai vytvarovat. Tento článek vám představí některé postupy pěstování vlastní bonsaje, a to pěkně od základů, od semínka. Říká se jí generativní způsob rozmnožování. Tato varianta vám zabere nejspíše několik let, je ale pravděpodobně nejvhodnější v případě, že chcete mít kontrolu nad tvarem stromku, nebo si chcete být absolutně jistí stářím bonsaje.
Shánění semínek
Na začátku je nejdůležitější sehnat si správná semínka. Je důležité, aby byla čerstvá. Doba, kdy mohou semena stromů vyklíčit, je poměrně krátká. Většina stromů má poměrně rozpoznatelný vzhled svých semen.
Na co si dát pozor, pokud semena kupujete
Jako první je důležité si zkontrolovat, zda dodavatel prodává legálně. To si můžeme lehce zkontrolovat tím, že obal uvádí název a adresu dané firmy. Vyvarujete se tak problémům, jako je nevědomé vypěstování jiného stromu, než toho, který jsme si mysleli, že kupujeme, nebo toho, že rostlina vůbec nevyroste.
Mimo to se ujistěte, že si kupujete přesně ten druh stromu, který chcete vypěstovat. Například pokud si chcete pořídit sazenice břízy, liší se nejen vzhledem třeba bříza bělokorá (Betula pendula) od břízy tuhé (Betula lenta).
Zjistěte si také, jestli byla vaše semena už stratfikovaná, mořená apod.
Mějte také na paměti, že nic takového, jako jsou „sazenice bonsaje“ neexistuje!!!
Sbírání semen v přírodě
Zde je přehled semen některých známých dřevin:
Semena břízy
Doba, kdy je vhodné sbírat semínka se i každého druhu břízy liší. Semena se nacházejí v oválných podlouhlých jehnědách, které by měly být zelené a měkké. Po nasbírání těchto jehněd přímo ze stromu je nechte 2 týdny sušit, a pak z nich vyndejte semínka.
Semena dubu
Semena dubu jsou žaludy. Sbírejte ty, které jsou hezké, velké a celé hnědé. Vyhněte se nezralým zeleným a shnilým tmavým žaludům. Dozrávají na podzim.
Semena javoru
Javorová semena dozrávají od jara do konce podzimu. Sbírejte okřídlené dvounažky stromu poté, co opadají.
Semena fíkovníků
Pokud chcete mít bonsai fíkovníku, budete potřebovat zralý fík. Z něj vydlabete dužinu a semínka a necháte ve vodě na 1-2 dny. Použitelná semena se potopí na dno, zbytek můžete vyhodit. Poté můžete rovnou zasadit do půdy.
Semena sakury
Sakura plodí peckovice podobné třešním, ve kterých se nachází semínko. Semena sakury je potřeba skarifikovat (poškodit obal semene) například zničením celé vnější tvrdé skořápky. Musíte si dát pozor na to, abyste semeno nepoškodili.
Semena granátovníku
Abyste získali semena, potřebujete zralé granátové jablko. Po otevření vyndejte jednotlivá semena obklopená rudou dužinou. Tuto dužinu ze semínek opatrně odstraňte a semena můžete rovnou zasadit.
Jak začít doma?
Skarifikace
Při skarifikaci je cílem narušit vnější skořápku semena, aby se do semena mohla dostávat voda. Urychlí to proces klíčení. Je výhodné skarifikovat, protože nebudete muset čekat na vhodné roční období ke klíčení, skarifikace totiž dovolí rostlině vyklíčit v jakémkoliv ročním období. Skarifikaci můžete provádět různými způsoby.
První možností je namočení semene na cca 10 minut do vodou naředěného peroxidu vodíku (10%). Dky tomu tvrdá slupka změkne. Tato metoda je nejjednodušší, ale také nejméně efektivní.
Dalšími možnostmi je použití smirkového papíru (šmirglpapíru)/pilníku, kterým opatrně odstraníte tvrdou vnější slupku, nebo ořezání nožem. U těchto postupů je potřeba dát si pozor na to, abyste neporušili semínko samotné.
Poslední, nejagresivnější, ale zároveň nejúčinnější metodou je rozbití vnější tvrdé slupky. Na tento způsob stratifikace je potřeba mít správné nářadí, a také být opatrný, aby se semeno nepoškodili.
Stratifikace
Stratifikace je druhým důležitým pojmem při pěstování ze semene. Je to proces, při kterém vystavíme semínka nízkým teplotám. Simulujeme tím zimní roční období. Udržíme tím u semen klíčivost.
Nejoblíbenějším a zároveň nejjednodušším způsobem stratifikace je umístění semen do lednice. Můžete vytvořit substrát, do kterého umístíme semínka, vložit do uzavíratelného sáčku, umístit do lednice, a udržovat v sáčku střední vlhkost. Po vyndání semen z lednice se musí nějakou dobu aklimatizovat v pokojové teplotě.
Ideální doba jednotlivých kroků stratifikace se u každého semena liší. Pro zjištění optimální délky jednotlivých druhů se podívejte na obal, ve kterém jste semínka obdrželi, nebo se podívejte na internet.
Klíčení
Po dokončení stratifikace by měla být vaše semínka připravená ke klíčení. Dobré je také se podívat na to, zda vám u některých nevyrůstají už malé kořínky, je to známka toho, že jsou semena zdravá. Při naplňování truhlíku se řiďte tímto postupem:
Vespod květináče by měla být vrstva kamínků nebo štěrku. Dále uděláme poměrně velkou vrstvu klasického substrátu. Větší semínka můžeme zasévat do malých ďůlků, menší semínka pak přímo na povrch substrátu. Úplně na povrchu vytvoříme tenkou vrstvu písku.
Pravidelně zalévejte, ale jen v přiměřeném množství.
Květináč
Ideální je ze začátku využít velký keramický květináč a řídce vysévat. Můžete ale také použít například jogurtové kelímky a vkládat semínka po jednom. Semena by měly pomalu začít kořenit a růst. Berte na vědomí, že ne všechna semena budou klíčivá.
Postupně můžete přesazovat do vlastních květináčků. Jak vybrat misku na bonsai? (https://www.umenibonsai.cz/jak-vybrat-misku-na-bonsai/)
Podmínky
Každý strom má jiné nároky. Proto jsou podmínky pro pěstování velmi individuální. Je důležité zjistit si, zda je vaše bonsai venkovní nebo se jí lépe daří při pokojové teplotě
Péče
Jakmile vám vyrostou ze sazenic první dva lístky, můžete začít přihnojovat. A jakmile pak vyrostou další dva, je čas sazeničky přesadit. Zároveň zkraťte hlavní kořen, aby si rostlina začala vytvářet plochá kořenový systém.
Stromek vypěstovaný ze semínka bohužel kvete až po několika letech. Rostou ale velmi rychle, proto můžete začít zaštipovat velice brzy. První tři roky zaštipujte často. S tvarováním můžete také začít, jakmile budete zaštipovat. Pravidelně hnojte a zalévejte a vyhledejte si potřebné informace o vašem druhu. Platí ale, že jakmile přesadíte bonsai do větší misky, můžete o ni pečovat jako o dospělou.
Vhodné druhy
Prakticky jakýkoliv druh jde vypěstovat ze semínka. Jeho nevýhodou ale je, že si nemusí zanechat vlastnosti stromu, ze kterého semeno pochází. Proto se může stát, že například plody nebudou chutné. Pokud chcete zachovat vlastnosti mateřské rostliny, je vhodnější použít vegetativní způsob rozmnožování (řízky či roubováním).
Mezi druhy stromů, které jde jednoduše vypěstovat ze semínka, patří například:
- Javor
- Borovice
- Buk
- Modřín
- Fíkus