Co je mojí bonsaji?
Jedním z nejčastějších problémů při pěstování bonsají je opadávání listů. To může být způsobeno prakticky čímkoliv: Bonsaj má málo vody nebo naopak až moc, je napadena nějakým škůdcem atp. Dalším problémem je hnědnutí lístků
Jak poznat hnijící bonsaj (přelitou)?
Nejčastějším důvodem chřadnoucí bonsaje je přílišné zalévání. Pokud vám bonsai shodí listy, a jste si jisti, že ji pravidelně zaléváte, zkuste se podívat na její půdu. Hodně lidí zmate to, že je její povrch suchý, ale důležité je to, jaká je půda u kořenů. Většina bonsají potřebuje půdu vlhkou, nikoliv neustále přemokřenou.
Co s hnijící bonsají?
Logicky ji přestaňte tak přílišně zalévat. Většina druhů bonsají nepotřebuje zalévat. Bonsaj potřebuje jen pravidelně pokropovat – vyhledejte si na internetu, jak velkou zálivku váš druh potřebuje. Prozkoumejte i kořeny, aby náhodou nezačaly uhnívat. Pokud je odstraníte dostatečně brzo, tak by vám měla vaše bonsaj přežít. Přesaďte ji do kvalitnějšího substrátu, a vyčkejte, jestli se vám spraví. Držím vám palce.
Jak poznat zmrzlou bonsaj?
Zmrzlé bonsaji opadávají nebo měknou lístky, stejně tak i jednotlivé větve. Nemusíte mít strach. Většinou po nějaké době jí začnou rašit nové lístky, pokud o ni budete pečovat pravidelnou zálivkou. Další poměrně důležitou indicií je to, jestli jste bonsaj náhodou neměli v zimě venku – u některých druhů stačí opravdu jen chvilička (klidně i cesta z auta), a pohroma je na světě. Pokud je vaše bonsaj nová, je možné, že přemrzla v obchodě.
Co se zmrzlou bonsají?
Zkuste bonsaj už znova nepřemisťovat, ostříhejte jí změklé větve a vyčkejte. Nezalévejte ji. Bohužel někdy se takováto zmrzlá bonsaj už nedá zachránit. Nezbývá nic než doufat.
Jak poznat bonsaj napadenou škůdci?
Většinu hmyzu můžeme zneškodnit různými postřiky, jako je třeba MOSILPAN. Pokud chcete být šetrnější, tak nelétavý hmyz můžete zkusit utopit. Jak? Obraťte bonsaj vzhůru nohama a ponořte bonsaj na pár hodin do vody. Bohatě stačí cca 3 hodiny.
Pokud vás trápí různé druhy hub, zkuste přesunout bonsaj do prostředí se sušším vzduchem, a nekropte vodu přímo na rostlinu.
Pokud zakročíte pozdě, začne vám rostlina v některých případech odumírat – v tom případě zjistěte, které části jsou mrtvé, a odřezejte je. Jak poznáte že je větev mrtvá? Stačí odříznout kůru nebo udělat řez větvičkou. Pokud je vnitřek zelený, tak žije, pokud je hnědý, je odumřelá.
Jak poznat špatně umístěnou bonsaj?
Pokud vám vaše bonsaj žloutne a nekvete, je pravděpodobně ne úplně šťastně umístěná. V některých případech vypadá bonsaj dokonce zvadle. Může mít také věčně vyschlou půdu, přestože ji zaléváte pravidelně.
Kam špatně umístěnou bonsaj postavit?
Vaše bonsaj by měla mít dostatek světla přes celý rok. Proto je nejlepší ji mít postavenou u okna, a to hlavně přes zimní měsíce. Dejte si pozor na topení, protože může bonsaj velmi vysušovat. Pokud máte bonsaj ze stromu, který je potřeba zazimovat, umístěte ji přes zimu do tmavého sklepa, nebo ještě lépe ven, a překryjte ji listím. Tropické a subtropické druhy bonsají naopak nesnesou takovéto nízké teploty, proto ji ven umisťujte maximálně přes léto.
Kdy už se nedá bonsaj zachránit?
Pokud je bonsaj příliš shnilá od neustálého zalévání, nebo naprosto uschlá po měsících nezalévání, či naprosto prožraná od různých škůdců, můžete se s ní nejspíš rozloučit. Ovšem nesnažte se to hned vzdát, věřte tomu, že zázraky se dějí, a pečujte oni podle její potřeby. Řiďte se pravidly, které platí pro daný problém u bonsají. Nebo ji zkuste dát někomu zkušenějšímu, aby ji zkusil zregenerovat. Po pár měsících budete znát, jak se vám vaše záchranná mise povedla 😊